Girls Varsity Swimming · Girls Swim and Dive: Crimson fall 89-95 at Blaine


The Crimson faced their toughest test thus far this season on Thursday night, traveling to the hostile Northdale pool to face the Blaine Bengals.  Blaine, like our girls, came into the meet undefeated in conference competition.  This portion of the season tends to provide many tests to swimmers and divers alike and this night would be like no other.  Our ladies entered the meet missing many of their key student/athletes due to illness.

Feeling the excitement and anticipation for the start of the meet both teams gathered for the national anthem.  The first event of the meet was the 200 Medley.  Cheers and exuberance from both teams filled the air as the backstrokers entered the water.   The Crimson team of Bella Gruidl (SO), Lily Chabica (SO), Caitlin Aarseth (SO), Maddi Bast (JR) finished 2nd with a time of 1:54.09.  The B relay team of Kilee Johnson (SO), Layla Vinje (JR), Grace Rengel (JR), Emma Bauernfeind (JR) touched the wall at 2:03.47 finishing 4th overall.  The team of Amanda Johnson (FR), Eva Muscatello (SR), Brisa Yezzi-Woodley (SO), and Julia Barton (SO)  came in at 6th place with a time of 2:11.26.

For the second event of the night, the 200 Freestyle, the Crimson had finishes of 2nd, 3rd, and 6th.  Coming in 2nd was C. Aarseth at 1:59.60.  3rd place was taken by Abbey Cornelius (SR) with a time of 2:00.12.  Audra Plackner (8) came in 6th with a time 2:15.76.  At the end of the event the Crimson faced a 11 to 19 score deficit to Blaine.

Up next was the 200 Individual Medley.  The Crimson captured their 1st victory of the night from Libby Bakker (7) coming in at 2:11.71.  Finishing 4th in the event was L. Chabica with a time of 2:17.45 and 5th was B. Gruidl at 2:23.33.

In the highlight sprint event of the night, the 50 Freestyle, featured another 1st place for the Crimson.  This time M. Bast out touched the field for 1st with a time of 24.61.  Elizabeth Altman (JR) came in 3rd at 25.23 and E. Bauernfeind was 6th at 27.30.  After the 50 Freestyle the girls narrowed Blaine’s lead to 4, with a score of 29-33.

Our divers flipped and twisted to  2nd, 5th, and 6th place finishes.  In 2nd place Nadia Abid (SR) scored 199.00.  For 5th place Madelyn Knooihuizen (FR) scored 167.75.  Coming in 6th was Noelle Shandley (SR) scoring 108.95.

Flying across the pool in the next event our 100 butterfliers finished well.  Coming in 2nd was L. Vinje at 1:04.88.  Touching the wall at 4th was G. Rengel with a time of 1:09.17.  For a 5th place finish, K. Johnson touched at 1:09.97.  At this point Blaine built their lead to 10 points, 53-41.

In the second showcase sprint of the night, the 100 freestyle, our girls sprinted to 2nd, 3rd, and 6th place outcomes.  With a time of 56.15, E. Altman came in 2nd.  Finishing close behind was M. Bast with a time of 56.40 for 3rdSophie Rodriguez-Hild (SO) came in 6th at 1:00.86.

The distance event of the night was next, the 500 Freestyle.  A. Cornelius came in 2nd with a time of 5:21.95.  With a time of 5:23.09 was C. Aarseth, finishing in 3rd place.  A. Johnson rounded out the field for the Crimson coming in 6th with a time of 5:46.79.

Up next the girls sprinted in the 200 Freestyle Relay.

1st place was M. Bast, E. Bauernfeind, E. Altman, L. Bakker at 1:42.01

4th place was L. Vinje, A. Johnson, J. Barton, A. Cornelius at 1:49.91

6th place was S. Rodriguez-Hild, A. Plackner, B. Yezzi-Woodley, G. Rengel at 1:54.37

After the 200 Free Relay Blaine continued to lead the Crimson with a score of 77-64.

In the 100 Backstroke B. Gruidl finished 3rd with a 1:03.06.  Coming in 5th was E. Bauernfeind at 1:08.32.  In 6th place was K. Johnson 1:09.59.

For the last individual event of the night, the 100 Breaststroke the Crimson provided Blaine with a 1-2 punch.  Coming in 1st was L. Chabica at 1:09.92.  In 2nd place was L. Bakker at 1:10.17 and 6th was L. Vinje with a time 1:16.67.  At this point Blaine had achieved enough points to secure the victory- (92 points).  Going into the last relay the score was 95-78.

In the final event of the evening the Crimson went 2nd, 4th, 6th in the 400 Freestyle Relay

2nd place- C. Aarseth, A. Cornelius, E. Altman, L. Bakker at 3:41.53

4th place-  B. Gruidl, G. Rengel, A. Johnson, L. Chabica at 4:01.93

6th place- A. Plackner, J. Barton, K. Johnson, S. Rodriguez-Hild at 4:14.77

This Tuesday, 10/8 at 4 PM the Crimson honor their seniors at Maple Grove Middle School.  For their next meet for the girls will compete at St. Cloud Tech for the coaches association True Team 8AA Section meet on Saturday Oct. 12 at 4PM.